Chwila nieuwagi przy pracy może przekreślić całą karierę zawodową. Osoby które uległy wypadkowi podczas wykonywania swoich służbowych obowiązków mogą jednak liczyć na wsparcie ZUS-u.
Jakie świadczenia przysługują i komu?
- O świadczenia z tytułu wypadków przy pracy mogą się starać jedynie:
osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (opłacający składkę ubezpieczenia wypadkowego), - zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę agencyjną
- (w niektórych przypadkach) zatrudnieni na umowę zlecenie.
Świadczeń nie otrzymają osoby pracujące „na czarno” i na umowę o dzieło.
Ubezpieczony, który uległ wypadkowi może liczyć na odszkodowanie. Otrzymuje się je jednorazowo. Jeżeli wypadek był śmiertelny, o odszkodowanie mogą się starać członkowie rodziny zmarłego.
Oprócz odszkodowania ZUS może zadecydować o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy. Niezdolność (częściową lub całkowitą) stwierdza komisja orzecznicza. Jednak by otrzymać rentę, trzeba mieć odpowiedni okres pracy (składkowy i nieskładkowy). W zależności od wieku poszkodowanego wynosi on od 1 roku do 5 lat. Ostatni warunek nie dotyczy pracowników do 18 roku życia lub osób, którym wypadek wydarzył się w drodze z lub do pracy.
Jeżeli w wyniku zdarzenia poszkodowany nie jest w stanie samodzielnie o siebie zadbać i wymaga opieki osoby trzeciej, wówczas ZUS przyzna mu dodatek pielęgnacyjny.
Ostatnią z opcji jest renta szkoleniowa. To świadczenie przysługujące osobom, które z powodu wypadku przy pracy straciły możliwość dalszego zarabiania w swoim zawodzie. Jest ona przyznawana na czas przekwalifikowania (zazwyczaj ok. 6 miesięcy, z możliwością przedłużenia).