Jak bez szkody dla zdrowia i zgodnie z zasadami BHP wykonywać ręczne prace transportowe? Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych zasad, które powinny być stosowane przez pracowników na każdej budowie.
Szczegółowe informacje o bezpiecznym przenoszeniu ładunków zostały zawarte w Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. Nr 26, poz. 313).
Ograniczenia wagi, wysokości i dystansu
Rozporządzenie precyzuje m.in. jakie ciężary może podnosić zatrudniony, różnicując je w zależności od płci i trybu zatrudnienia.
Pracownik dorosły (mężczyzna) może przenosić 30 kg przy pracy stałej i 50 kg przy dorywczej, ale nie powinien podnosić ciężaru powyżej 30 kg na wysokość ponad 4 m i nieść go dalej niż 25 m.
Kobiety zatrudnione na stałe mogą przenosić 12 kg (lub 3 kg, gdy są w ciąży lub w okresie karmienia). Przy pracy dorywczej, oprócz ciężaru maksymalnego (do 20 kg lub 5 kg w czasie ciąży lub karmienia) uregulowana jest również liczba przerw (do 4 na godzinę w trakcie zmiany roboczej).
Są również osoby, których nie wolno zatrudniać na stałe przy ręcznych pracach transportowych: pracownicy młodociani (poniżej 16 lat) oraz ci, którzy ze względu na stan zdrowia nie powinni dźwigać ciężarów (np. chorzy na serce lub z przepukliną).
Podstawowe zasady transportowania ładunków zgodnie z BHP
Do najważniejszych zasad transportowania ładunków ręcznie, w sposób niezwiększający ryzyka urazu, należą:
- Zachowywanie właściwej postawy ciała przy podnoszeniu, przenoszeniu oraz odstawianiu rzeczy. Pozwala to zmniejszyć obciążenie kręgosłupa, zapobiegając potencjalnym urazom, a także mniej męczy mięśnie. Pracownicy uczą się poprawnych sposobów podnoszenia, przesuwania, ciągnięcia lub przetaczania różnych rodzajów przedmiotów na szkoleniu BHP.
- Wykorzystywanie narzędzi wspomagających, ułatwiających zachowanie właściwej postawy i rozłożenie ciężaru równomiernie, takich jak np. chwytaki, pasy nośne czy rolki transportowe. Narzędzia te oraz środki ochrony osobistej dostarcza pracodawca. Zasady ich używania i sytuacje, gdy należy to robić, są prezentowane w trakcie szkolenia BHP.
- Właściwe przygotowanie ładunku do transportu. Pracownik powinien wiedzieć, ile waży ładunek i gdzie ma środek ciężkości (takie informacje musi dostać od kierownika budowy lub pracodawcy). Na podstawie tych danych dobiera odpowiednie narzędzia wspomagające lub organizuje zespołowy transport ładunku.
- Przygotowanie organizacyjne transportu. Osoba sprawująca nadzór BHP powinna omówić z pracownikami jak będzie przebiegało przenoszenie przedmiotów, przypomnieć o właściwych sposobach transportowania ładunków i zapewnić drogę bez przeszkód. Powierzchnia, po której będą się poruszali pracownicy, nie może być np. śliska lub niestabilna.
- Zespołowy transport ładunku zawsze odbywa się pod nadzorem służby BHP lub innego pracownika, który nim zarządza. Jego zadaniem jest odpowiedni dobór osób przenoszących (pod względem siły i wzrostu), jak również wydawanie komend, które pozwolą zsynchronizować działanie. Zakazane jest przenoszenie zespołowe przedmiotów o wadze powyżej 500 kg lub gdy odległość przekracza 25 m.
- Ograniczenie wszystkich transportowych prac ręcznych. Jeżeli tylko jest to możliwe, ładunki powinny być transportowane z wykorzystaniem maszyn.
- Minimalizacja odległości, na którą transportowane są ręcznie ładunki. Najczęściej ładunki są dostarczane mechanicznie do miejsca, gdzie jest to możliwe i dopiero dalej przenoszone ręcznie. Ograniczona – w miarę możliwości – powinna być również wysokość, na jaką ręcznie podnosi się przedmioty.
- Organizacja pracy w sposób, który pozwoli na odpoczynek i ochroni pracownika przed nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Zazwyczaj oznacza to dodatkowe przerwy, pozwalające na regenerację mięśni.
- Znajomość aktualnych przepisów dotyczących bezpiecznego transportu przedmiotów specjalnych, takich jak substancje żrące, gorące lub ciecze niebezpieczne, jeżeli pracownik ma do czynienia z takimi ładunkami. Równie istotne jest stosowanie się do obowiązujących przepisów.
- Dbanie o ergonomię pracy, poprzez wykorzystanie narzędzi wspomagających przy transporcie, jak również taka organizacja pracy, która ogranicza czas spędzany w wymuszonej pozycji ciała lub z dodatkowym obciążeniem.
Zastosowanie się do powyższych zasad pozwala ograniczyć ryzyko urazu oraz rozwoju chorób zwyrodnieniowych układu mięśniowego i szkieletowego. Nadzór BHP powinien regularnie monitorować sposób, w jaki pracownicy transportują ręcznie ładunki, bo wiele z tych przepisów jest omijanych w codziennej pracy. W przypadku nagminnego łamania zasad transportu ręcznego warto skierować pracowników na dodatkowe szkolenie BHP: część teoretyczną, omawiającą techniki podnoszenia i przenoszenia przedmiotów oraz instruktaż stanowiskowy, pokazujący jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce.