Wielu pracowników w okresie letnim kwestionuje sens noszenia odzieży roboczej/ochronnej. Praca w niej podczas upału jest trudniejsza, mniej komfortowa i powoduje dużą utratę płynów. Niestety, nie ma możliwości by nawet w ciepłe dni zrezygnować z przestrzegania BHP.
Celem noszenia odzieży ochronnej jest zabezpieczenie pracowników przed ryzykiem zawodowym związanym z wykonywanymi czynnościami. Odzież ma za zadanie to ryzyko zminimalizować chroniąc przed zagrożeniami. Nie ma więc możliwości by dla komfortu własnego poświęcić profilaktykę wypadków przy pracy.
Jedyne co może zrobić pracodawca, to zapewnić pracownikom bardziej przewiewną odzież, wykonaną z materiałów przyjaznych dla skóry i lepiej odprowadzających pot (np. z bawełny). Powinien skonsultować to z zatrudnionymi lub ich przedstawicielami, tak by przekazane środki ochrony indywidualnej były jak najbardziej komfortowe w każdych warunkach pracy, bez rezygnacji z ich parametrów ochronnych.
Warto również by nadzór zwrócił uwagę, czy pracownicy rzeczywiście wykorzystują odzież tak jak powinni. Niestety, w wielu sytuacjach, mimo uświadamiania zagrożeń dla zdrowia i życia w trakcie szkoleń BHP, w okresach letnich pracownicy lekceważą zasady BHP i nie korzystają z odzieży roboczej/ochronnej.