Podstawowym celem noszenia odzieży odblaskowej jest poprawa widoczności człowieka w sytuacjach, gdy jest on narażony na niebezpieczeństwo. To jeden ze sposobów zminimalizowania ryzyka zawodowego i unikania wypadków przy pracy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek noszenia odzieży odblaskowej mają m.in. drogowcy (osoby remontujące drogi, odśnieżające, koszące pobocza i wykonujące inne prace w bezpośrednim narażeniu na potrącenie) oraz ratownicy medyczni i górscy. Odblaskowe kamizelki muszą mieć również kierowcy wózków widłowych i dostawcy na czas załadowywania lub rozładowywania towaru, a także operatorzy maszyn na budowach. Podczas szkoleń BHP pracownicy powinni dowiedzieć się jak ważne jest stosowanie odblasków.
Odzież odblaskowa dzieli się na trzy grupy. Kryterium podziału jest stopień odbijania światła przez elementy odblaskowe. Trzecia, o największym stopniu odbicia światła, używana jest przez drogowców. Człowieka widać wówczas nawet z 300m, co daje kierowcom czas na reakcję.
Ubrania grupy drugiej gwarantują widoczność z max. 150m, a do grupy pierwszej zaliczamy popularne kamizelki, które można kupić w każdym sklepie. Obowiązkowo powinny się one znaleźć na wyposażeniu auta. Warto z nich korzystać po zmroku, bo znacznie poprawiają bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
Nadzór BHP powinien regularnie kontrolować, czy pracownicy mają założoną odpowiednią odzież odblaskową oraz czy nie utraciła ona swoich właściwości.
W biznesie spotyka się dobre praktyki w zakresie korzystania z odzieży odblaskowej, wychodzące poza obowiązujące przepisy. Obowiązek używania jej na terenie całego zakładu, również w dzień, wdrożyły m.in. niektóre firmy logistyczne (Pruszków, Warszawa, Grodzisk Mazowiecki). Argumentują one że dzięki temu wzrasta bezpieczeństwo pracowników w miejscach, gdzie narażeni są na wzmożony ruch pojazdów, np. na placach manewrowych czy w bazach transportowych.